טריגמינל נוירלגיה וכאבי פנים
 
בכתבה ניתן הסבר מהם כאבי פנים ומה ההבדל בינם וכאב ראש אחר. יתוארו הסוגים השונים של כאבים בפנים וינתן הסבר ממה הם נגרמים ועל אפשרויות הטיפול בהם. טריגמינל נאורלגיה כאב ממפרק הלסת שיניים וכאב ראש
הפנים, הם כרטיס הביקור שלנו ובלי שום ספק אחד מחלקי הגוף שלהם אנו מקדישים הכי הרבה זמן. לכן, כשמופיעים כאבים בפנים, הרגישות לכאב חזקה מאוד והרגשת הסבל והפגיעה רבים מאוד. בעוד שכמעט כל אחד מכיר מהם כאבי ראש, חלק הרבה יותר קטן מהאנשים סובלים מכאבים בפנים. וטוב שכך, כי כאבים בפנים גורמים לסבל רב, הרבה יותר מאשר כאבי ראש האחרים. בכתבה הנוכחית יתוארו צורות שונות של כאבי פנים והטיפולים הקיימים עבורם. לידיעתכם, קיימת היום עמותת חולים הסובלים מכאב פנים (פרטים בסוף הכתבה).
 
הסוגים השונים של כאבים בפנים
כאב הממוקם בפנים יכול לנבוע ממספר גורמים. כאב שיניים הוא הכאב המוכר ביותר אך גם מערכת מערות הפנים והעיניים יכולים לגרום לכאב קשה בפנים. פחות מוכרים הם כאבים הנגרמים ממפרק הלסת ומשרירי הפנים והצוואר וללא כל ספק אחת הצורות הכואבות ביותר היא זו הנגרמת מפגיעה בעצב הטריגמינוס והקרויה 'טריגמינל נוירלגיה'.
 
טריגמינל נוירלגיה
זוהי אחת מצורות הכאב החזקות והקשות שקיימות בכלל! על פי רוב מופיע הכאב באנשים מעל גיל 50 אבל הוא יכול להתחיל בכל גיל וגם בילדים. פתאום, על רקע תפקוד מלא והרגשה כללית טובה, מתחילים כאבים דוקרים בפנים, חזקים מאוד. הכאבים מופיעים כמו ברקים, כמו סכין שחופרת בפנים  כמו בטיפול שיניים ללא הרדמה!, עד שהפנים מתכווצים ומתעוותים. התקפת הכאב נמשכת מספר שניות ומותירה את הסובלים מטריגמינל נוירלגיה מבוהלים  ותשושים. הכאב בטריגמינל נוירלגיה מופיע בצורה אופיינית בצד אחד בלבד של הפנים, ובעיקר בצד האף או הסנטר. פחות שכיח כאב באזור שקרוב לאוזן או מעל קו הגבה. התקפות כאב כאלו יכולות לחזור על עצמן ללא התראה מוקדמת, פעם או כמה פעמים ביום, ועד כל כמה חודשים. בהמשך יגלו מרבית הסובלים מתופעה זו שישנן נקודות מסוימות שכאשר נוגעים בהן, מיד נגרמת התקפת כאב. די אופייני שבזמן מגע בפנים, גילוח, צחצוח שיניים, בליעה, דיבור ואפילו בגלל משב רוח, יש מגע בנקודות אלו ומתעורר כאב. התוצאה היא, שמפחד ההתקף הבא, מפתחים החולים התנהגות המבוססת על הימנעות ממגע בנקודות אלו. למשל, לא מתגלחים, מצחצחים שיניים בצד אחד, אוכלים פחות (ויורדים במשקל), יוצאים מהבית עם צעיף על הפנים ויש כאלו שאפילו מפחדים לדבר! מצב זה כמובן שגורם לפגיעה קשה באיכות החיים.
ממה נגרם הכאב בטריגמינל נוירלגיה: מקור הכאב כנראה בעצב האחראי על תחושת הפנים, עצב מספר 5 ששמו הטריגמינוס. לטריגמינוס 3 זרועות המעבירות את התחושה מהפנים למוח. הכאב מופיע על פי רוב בשטחה של זרוע מס 2 או 3 (ראה ציור), כשהזרוע העליונה הנושאת תחושה מאזור המצח וקדמת הקרקפת, בדרך כלל אינה מעורבת. אנו מניחים, שהעצב נפגע בנקודה מסוימת מלחץ, מתיחה, ניוון או תהליך דלקתי ואלו מביאים לכך שבמקום העברת תחושה רגילה יוצרו בתוך העצב התפרקויות חשמליות שיועברו ככאב.
הטיפול בטריגמינל נוירלגיה:
האופי המיוחד של הכאב, פתאומי וקצר, מצביע קרוב לוודאי שמקורו בהתפרקות חשמלית לא תקינה שקורת בעצב. הטיפול לכן מתבסס על תרופות המייצבות את הפעילות החשמלית של מערכת העצבים, כדוגמת קרבהמזפין (טגרטול, טריל). תרופה זו יעילה מאוד לטיפול בטריגמינל נוירלגיה ומסוגלת לדכא את התעוררות הכאב. לחולים שלא נעזרים בטיפול זה אני מציע ניסיון בתרופות נוספות המשפיעות על הפעילות החשמלית של מערכת העצבים, ואחרות. במקרים שללא הצלחה בטיפול התרופתי יש מקום לשקול ניתוח. הפעולה מתבצעת בהנחה שפעימות כלי דם סמוך לעצב גורמות לכאב, ובניתוח נעשית הפרדה בין מבני עצב הטריגמינוס וכלי הדם סביבו. הניתוח יכול להביא לדיכוי הכאב לתקופה ארוכה בחלק מהחולים.
 
כאב פנים שמקורו במפרק הלסת
את מפרק הלסת ניתן למשש בקדמת האוזן, בזמן פתיחה וסגירה של הפה. שנויים במבנה מפרק הלסת עלולים להתרחש בגלל מעמד לא תקין של השיניים (מילדות), חבלות, מחלת מפרקים וסיבות נוספות. גם הפעלה מאומצת של המפרק עלולה לגרום לכאב, למשל אצל ילדים או מבוגרים הנוטים לחריקת שיניים. תוך כדי שינה, סוגרים אנשים אלו את הפה בכוח עצום עד שנשמעת חריקת שיניים. בבוקר הם עלולים להתעורר עם כאב באזור הלחי ונוקשות בפתיחת הפה. הכאב הנובע ממפרק הלסת הנו בדרך כלל חד צדדי וממוקם בקדמת האוזן או הלחי. הוא עלול לגרום לכאב עמום ותחושת אי נוחות, ועד כאב חזק מאוד המגביל את פתיחת הפה והאכילה. בבדיקה עלולות להתגלות שיניים שחוקות, ניע לא סימטרי בתנועת מפרקי הלסת, מפתח פה מוגבל או לא ישר וכאב במישוש המפרקים. ניתן גם לצלם את המפרק כמו כל מפרק אחר. 
הטיפול: במקרים מתאימים ניתן להיעזר בלימוד הרפיה, סד לשיניים לזמן השינה, ותרופות. במקרה הצורך ניתן שפר את פעולת המפרק בעזרת ניתוחים המבוצעים על ידי רופאי פה ולסת.
 
כאב פנים שמקורו במערכת השרירים
גב תפוס היא תלונה מוכרת כמעט לכל אחד. כדאי לדעת שגם שרירים אחרים עלולים להיתפס ולגרום לכאב וכך גם שרירי הפנים. דוגמאות אופייניות לשרירים כאלו הם המסטר והטמפורליס, הקשורים ללעיסה, והפטריגואיד הקשור להנעת הלסת. הכאב מוקרן משרירים אלו לאזורים אופיינים (ראו תמונה) וכך נעשה זיהוי מקור הכאב. הטיפול מבוסס על שיטות לטיפול שרירי בינהן גם הזרקה לנקודות מתח בתוך השרירים. 
 
כאב פנים שמקורו בשיניים
גם מחלות שיניים וגם החניכיים עלולות לגרום לכאב שבדרך כלל מטופל בהצלחה על ידי רופאי השיניים. מצד שני, מערכת זו עלולה לפעמים לגרום לכאבים יוצאי דופן. אודונטלגיה הוא כאב הדומה מאוד לכאב שיניים אך בדיקת השן וצילומי הפה אינם מצביעים על בעיה. המקור של כאב זה נובע לעיתים משרירי הפנים המקרינים את הכאב לכיוון השן, מבעיה בצמות הלסת או מבעיה בעצב המעצבב את השן. יתכן שפגיעה בעצב זה גורמת לשינוי במבנה העצב שמתחיל לייצר תחושות שריפה וכאב כרוני, שימשכו גם לאחר טיפול שורש או עקירה של השן. הטיפול במקרים אלו מבוסס על תרופות ומשחות המיועדות להפסקת הפעילות העצבית הלא תקינה ובמידת הצורך גם טיפול בחסמים עצביים. במידה ומזוהה שריר שגורם לכאב הטיפול יכוון אליו.
 
כאבי פנים ממערכת הסינוסים
על כאב ממקור זה נכתב בכתבה קודמת והמעונינים יכולים למצאה באתרי אינטרנט המצוינים בסוף הכתבה.
 
עמותת החולים הסובלים מכאב פנים
היות וכאב פנים יכול לגרום לסבל ניכר והטיפול במצב זה מורכב מאוד, התארגנה קבוצת אנשים הסובלים ממצב זה לפעול למענם הם. על סמך הניסיון בעולם לקבוצה מעין זו יש תועלת רבה למטופלים, הן בקבלת מידע עדכני, בהקמת קבוצות לעזרה עצמית ופעילויות נוספות.
מידע נוסף על העמותה תמצא באתר.